Ulga prorodzinna 2023 (ulga na wychowanie dzieci) w PIT-37

Ulga prorodzinna zwana też ulgi na wychowanie dzieci lub po prostu ulgą na dzieci, to najbardziej popularna metoda wprowadzona przez państwo, z której korzystają obywatele. Sprawne korzystanie z ulgi jednak wymaga zachowania odpowiednich zasad przez obywateli.Ulga prorodzinna to najpopularniejsza ulga, z której korzystają podatnicy składający zeznania roczne

Zwrot niewykorzystanej ulgi

W roku 2023 możliwe jest oprócz odliczenia ulgi od kwoty podatku do zapłaty, dodatkowo zwrot (gotówką lub przelew na rachunek bankowy) niewykorzystanej ulgi. Niewykorzystana ulga może powstać wówczas, gdy podatnik nie zdołał odliczyć jej, ponieważ ma za niskie wynagrodzenie. Kwotę zwrotu niewykorzystanej ulgi trzeba wykazywać o przeznaczonych do tego miejscach na ulgi w deklaracji PIT 37 i PIT 36.

Ulga na każde dziecko

Zaletą ulgi jest jej nielimitowanie w stosunku do ilości dzieci. Kwota odliczenia przysługuje na każde dziecko, nie ważne czy podatnik ma 2 czy 7 dzieci. Odliczenie ulgi prorodzinnej jest stosowane od podatku i pozwala zyskać wartościową kwotę, która oddawana jest z powrotem dla rodziców.

Dobre programy PIT dają możliwość odliczenia ulgi na dziecko i podpowiadają użytkownikowi jak z niej skorzystać

Ile możesz odliczyć

Podatnik może odliczyć w zeznaniu za rok 2023, składanym w roku 2024 następujące kwoty:

  • 92,67 zł miesięcznie, czyli do 1112,04 zł rocznie, suma pochodzi z tytułu ulgi prorodzinnej na wychowywanie jednego dziecka. Muszą być także spełnione warunki: dochód podatnika po odliczeniu składek US nie przekracza łącznie 112 tysięcy złotych, a podatnika, który nie jest w związku małżeńskim dochód nie przekroczył w roku podatkowym 56 tysięcy złotych.
  • 92,67 złotych miesięcznie, co daje 1112,04 złotych rocznie na drugie dziecko,
  • 166,67 złotych miesięcznie, czyli 2000,04 złotych rocznie na trzecie dziecko,
  • 225 złotych, co daje 2700 złotych rocznie na czwarte i każde kolejne dziecko.
  • 92,67 zł miesięcznie, czyli do 1112,04 zł rocznie na drugie dziecko,
  • 166,67 zł miesięcznie, czyli do 2000,04 zł rocznie na trzecie dziecko,
  • 225,00 zł miesięcznie, czyli do 2700,00 zł rocznie z tytułu wychowania czwartego i kolejnego dziecka.

Odliczenia przy wielu dzieciach

Płatnik posiadający trójkę, czwórkę lub większą ilość dzieci powinien stosować następującą zasadę. Na dwójkę pierwszych dzieci korzystać z ulgi 92,67 złotych, zaś na kolejne dzieci stosować kwoty podwyższone, przy wszystkich dzieciach nie stosując limitu przychodów. Limit przychodów należy zastosować i korzystać z niego, wówczas, gdy wychowywane jest tylko jedno dziecko.

Nie wiesz jak skorzystać z ulgi prorodzinnej? Nie szkodzi, wystarczy dobry program PIT 2023, który pomoże ci w zeznaniu podatkowym

Co stanowi tytuł do odliczenia?

Odliczenia w PIT-37 prowadzone na dwójkę lub większą ilość dzieci przysługują osobom, które co najmniej przez jeden dzień w roku 2023 korzystały z ulgi wykonując władzę, pełniąc funkcję lub opiekę do większej ilości niż jedno dziecko. Gdy mamy do czynienia z dziećmi urodzonymi 31 grudnia to ta zasada tak samo się sprawdza. Chociaż przez jeden dzień podatnik sprawował opiekę nad większą ilością dzieci niż jedno to nie musi sprawdzać, czy osiąga limit przychodów.

Z ulgi na dzieci można skorzystać, gdy:

Odliczenie odnosi się do dzieci małoletnich, nad którymi była sprawowana opieka, władza rodzicielska, wspólne zamieszkanie z rodzicem lub opiekunem lub miało miejsce pełnienie funkcji rodziny zastępczej. Odliczenie jest możliwe bez względu na wiek dzieci, które otrzymywały zasiłek i rentę socjalną. Gdy rozlicza Twój pit biuro rachunkowe pamiętaj, aby poinformować go o liczbie posiadanych dzieci, na które przysługuje Ci ulga prorodzinna.

Wszystkie ulgi podatkowe dla podatników składających PIT-37 za 2023 rok są dostępne w darmowym programie PIT Format

Rozliczanie wspólnie z małżonkiem

Nie ma różnicy czy podatnik będzie rozliczał podatki za 2023 r. samodzielnie, czy wspólnie z małżonką, czy też indywidualnie, jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Ulga dotyczy wyłącznie jego, jednej osoby. Nie może przekazać swojej części kwoty do odliczenia np. dla swojej żony. Dobry program PIT 2023 pomoże wyliczyć, kiedy rozliczenie PIT-37 będzie najbardziej korzystne.

Odliczenia można dokonywać z tytułu zarobków otrzymanych z prowadzenia działalności gospodarczej oraz z tytułu przychodów z umowy o pracę, dzieło czy też zlecenie.